Hogyan zajlik a tanácsadás?

Terápia menete

A közhiedelemmel ellentétben a pszichológussal folytatott munka nem a gyengeség jele, sőt sokkal inkább az aktív változtatás igénye, elhatározás és felelősségvállalás.

Az első találkozás egy közösen megbeszélt időpontban történik.
Az első alkalommal elmondhatja, pontosan miért, miben kér segítséget, milyen változásokat szeretne érzékelni az életében, vagyis elkészítjük a pillanatnyi állapota szerinti lelki térképet.
A pszichés történések sokszor összefüggéseken keresztül, közvetetten jelennek meg, ezért előfordulhat, hogy csupán egyetlen alkalom nem lesz elegendő a probléma feltárásához.
A feltáró beszélgetések adnak alkalmat arra, hogy a hozott problémáját, az adott élethelyzetében a megfelelő mélységig körbejárjuk, pontosítsuk, továbbá mindkét félnek lehetőséget adnak az együttes munka kipróbálására, a hatékony együttműködés begykorlására, és az elérendő célok felvázolására.

A probléma részletes feltárását és a célok rögzítését követően kerülhet sor a hosszabb távú közös munkára. Hosszú évek tapasztalata azt mutatja, hogy a közös munkában azok a klienseim haladnak hatékonyabban és gyorsabban a kitűzött céljaik felé, akik aktívabban vesznek részt mind a terápia közös szakaszában, mind a megbeszéléseket követően kiadott otthoni feladatok lelkiismeretes elvégzésében.

Az interaktív, közös munka híve vagyok, ezért a hozzám fordulókat minden esetben arra bíztatom, hogy a beszélgetéseinken kívül a lehető legtöbb alkalmat és időt szenteljék a találkozások során javasoltak begyakorlásának. Az első 5 alkalom után értékeljük közös munkánk hatékonyságát, vagyis átbeszéljük, hogy erősfeszítéseink alapján a kliensem mennyit tudott haladni, előrelépni kitűzött céljainak megvalósításában.
Az 5 alkalom gyakran elégséges ahhoz, hogy pozitív változások jelenjenek meg.

A legfontosabb hatékonyágot elősegítő tényező az aktivitás.
Ez legfőképpen a két ülés közötti időszakra vonatkozik, amikor a kliens egyedül dolgozik.

Egy alkalom általában 50 perces, ez alól kivétel lehet az első interjú. A pszichoterápiás ülések legalább hetente egyszer történnek, ettől eltérő gyakoriság megbeszélés és szükség szerint lehetséges.

Az ülések jellemzően egészkor kezdődnek és 50-kor érnek véget, kivétel a délelőtti ülés, ami általában félkor kezdődik és 20-kor ér véget.

Az ideális érkezési időpont az ülés előtt 1-2 perccel történik, kérem korábban ne jöjjenek.

  • Fontos, hogy akadályoztatás esetén az órák lemondása legkésőbb a megbeszélt ülés előtt két nappal történjen.
    A megbeszélt ülés előtti napon lemondott időpont esetében az óra felét ki kell fizetni.
    A megbeszélt időpont napján lemondott alkalom teljes óradíját meg kell fizetni.
    Ennek oka, hogy az adott ülés ideje már le van foglalva, így az időpont kárbamegy és nem kiadható más páciensnek.
  • Ha az alkalom a pszichológus hibájából marad el, természetesen nem kell kifizetni azt.
  • A kliensnek joga van: megismerni a szakember képzettségét és szerepét a terápia folyamatában; tudni az esetlegesen várható kellemetlenségekről és kockázatokról; tájékozódni az alternatívákról és várható eredményekről; a titoktartáshoz az ülések elektronikus rögzítésének megtiltásához. (kép és hangfelvétel)
  • A pszichológus titoktartásra kötelezett, ami minden alkalmat érint, akár gyermekről, akár felnőttről van szó. A szülő tájékoztatást kérhet, melyet a pszichológus a titoktartási kötelezettség keretei között nyújt. Azon esetekről, melyek a szakembert e kötelezettsége alól felmentik, a klienst tájékoztatni köteles.

Lehetőség van online ülések megtartására is!